Podstránky:
Pohledy zevnitř

Women's Masters na WUGC 2016

wugc2016 - reprezentacni tymy, zleva mix, open, women masters, fyzio

Někdy na podzim 2015, myslím, že to byla kvalifikace na mixové mistrovství v Hronově se ke mně přitočila Ája[1] s otázkou, jestli bych chtěla reprezentovat na MS v Londýně za Women. Vlastně ne jen tak za Women, ale za Women's Masters[2]. "No jasne, že jo," neváhala jsem ani minutu - po 12 letech se Mistrovství světa konalo opět na dosah ruky - v Evropě[3].A tak to víceméně mělo dalších 18 hráček.

Líbila se mi idea navázat na existenci klubové reprezentace "Hot Beaches"[4] národní reprezentací ve zhruba z poloviny stejném složení ze zlatého roku 2010.

Ájiny ambice byly porazit evropské týmy a poměřit síly s těmi zámořskými. Jak nám to půjde? Sehrajeme se? První zkouška přišla v polovině května na turnaji Confederations Cup ve Frankfurtu - měly jsme za sebou pár tréninků a jedno dvoudenní soustředění. Nejvíc jsme se těšily na finské mástryně - naše soupeřky z Londýna a loňské vicemistryně Evropy. Prohrály jsme 14:9, ale po dvou dnech sehrávání se byl vidět posun. Druhá zkouška přišla o tři týdny později, na začátku června, na Windmill Windup v Amsterdamu. Turnaje se účastnilo celkem 5 Women's Masters týmů a my je všechny postupně potkaly. Porazily jsme švýcarskou reprezentaci, která do Londýna nakonec nejela, sehrály pěkné první poločasy s Britkama a Němkama a nechaly se vyklepnout od Holanďanek. Postupně se nashromáždila frustrace, která se projevila i na hřišti - občas jsme na sebe křikly a na místo pozitivního hecování přišla poznámka od saně..:-D

windmill_masters

Ty jo, uhrajeme v tom Londýně něco?
Do skupiny nám nalosovaly Velkou Británii, Finsko, Kanadu, Austrálii a Nizozemí. Naše soupeřky jsme potkaly právě v tomto pořadí. Největší šanci jsme podle minulých výkonů měly právě v prvních dvou zápasech. Konečně v plné sestavě jsme mohly nasadit útočnou lajnu ve složení Ája Malá, Lea Srbová, Jana Vejmelková, Terka Kobylková, Marťa Škrabanová, Jájes Veselá, Zdeňka Stanková a Zuz Koubková a obranou lajnu ve složení Tina Medková, Míša Čakrtová, já, Klárka Zelenková, Elvíra Fenclová, Iva Klimentová, Pája Kopecká, Zuzka Bělinová, Téra Purschová, Renča Ptáčková a Terez Tesařová.

Tak jo - Londýn, den první
Takhle nám to slušelo - Mistrovství světa v ultimate je před námi – intenzivní týden ultimate, reprezentace, 9 zápasů, soupeři ze zámoří.. Po slavnostním zahájení nás čekal jediný odpolední zapas - proti domácím Britkám. Prohrály jsme 15:5.

Londýn, den druhý
Den druhý nás ráno uvítal vytrvalý déšť a postupně i bahýnko na hřišti. Nojo, vlastně jsme v Londýně. S klouzavým diskem jsme se nedokázaly vypořádat tak dobře jako soupeřky v rukavicích (!), disky na naší straně padaly o něco víc, útok nepotvrzoval body. Poločas vypadal ještě nadějně 8:4, v druhém poločase jsme pak přidaly další 4 body a konečné skóre proti Finkám vypadalo o něco lépe -15:8. Také jsme si poprvé zkusily hru za pomoci londýnské novinky - "game advisors"[5].

Odpoledne nás čekal zápas s Kanadou. Promočené modré dresy jsme vyměnily za pruhy - snad přinesou štěstí. Bojovaly jsme jako "cougars" na druhé straně hřiště, ale každá naše nepřesnost byla potrestaná bodem, soupeřky nedělaly chyby a došly si jistě pro výhru 15:4. Spiritové kolečko jsme si užily tanečně.

Londýn, den třetí
Po dopoledním sledování napínavého zápasu českého mixu proti Kanadě jsme nastoupily na náš první zapas proti Austrálii. Po dlouhém prvním bodě jsme vedly 1:0, v první půli jsme ještě držely krok do stavu 4:6.. A nakonec prohrály 5:15.

Druhý zapas nás čekaly známé soupeřky z Nizozemí - zatím stejně jako my bez výhry. Zápas byl vyrovnaný, nepustily jsme je o víc než dva body do vedení, poločas nám utekl těsně 7:8. Tahaly jsme se o každý bod až do stavu 10:10, kdy jsme dokázaly několikrát úžasně ubránit, ale uz ne skórovat a soupeřky nás potrestaly třemi body v řadě. Konečný stav byl 11:15. Po základní skupině jsme tedy skončily na posledním místě a čekaly nás křížové zapasy proti spodní polovině druhé skupiny - Němkám a Francouzkám.

Londýn, den čtvrtý
První zápas na pořadě dne byl proti německé reprezentaci. Začaly jsme pěkně - bodem obranné lajny a stavem 0:1, první poločas byl vyrovnaný, jen dvakrát nám soupeřky utekly na rozdíl 3 bodů - poločas končil 8:5. V polovině druhého poločasu jsme si oba týmy vybraly slabší chvilku. Nejdříve Němky udolávaly naší obranu 8 minut a pak náš útok 11 minut udolával německou obranu, aby dal důležitý bod na 10:8. Ze stavu 10:9 Němky dokázaly odskočit na 14:9, zápas skončil 15:10 -stále bez výhry. Náš poslední soupeř mezitím na vedlejším hřišti odehrál pěkný výsledek s Finskem 10:14.

Francouzky byly náš druhý soupeř zatím bez výhry. Kdo bude silnější? Obrana střídala zónovou obranu s osobní a proměňovala postupně body - poločas jsme si vzaly desetiminutovým bodem na 8:2 a zápas skončil 15:5. „Sexy, sexy, sexy, Czech, Czech, Czech, Masters!!!!“ Máme výhru! A zítra volno.

wugc 2016 - wm

Londýn, den pátý
Celou noc lilo a kvůli nevhodnému stavu hřišť se rušila většina zápasů. Nás to nerozhodilo - my dnes měly volno. Další zapasy nás čekaly až v pátek, v nově vytvořené skupině tří: ČR, Francie a Nizozemí o 9.-11. místo.

Londýn, den šestý
Naše zapasy se z kapacitních důvodů neobjevily na upraveném rozpisu a tak se z nás předčasně staly fanynky, slunce střídaly přeháňky, hřiště pomalu schnuly, vyměňujeme dresy - pruhy jdou na dračku. Dnes už se hrály finále Masters kategorií. První místo v naší kategorii bere USA po výhře nad Kanadou. Česká republika se oficiálně dělí o 9.-11. místo s Francií a Nizozemskem, ale ja to vidím na 10. - jsme v TOP10.

[1] Ája – Alena Malá – vůdčí osobnost českého ženského ultimate a kapitánka ženské reprezentace na ME v Kodani v roce 2015

[2] Kategorie Women's Masters je věkově omezená pro ženy ve věku 30 let+. Hráčka musí věku 30 let dovršit během roku konání turnaje.

[3] Mistrovství světa se koná jednou za 4 roky. V roce 2012 se konalo v Japonsku, v roce 2008 v Kanadě a v roce 2004 ve Finsku.

[4] Tým “Hot Beaches“ reprezentoval Českou republiku na mezinárodních klubových soutěží v kategorii Women – na turnajích CEL, turnajích Evropské ligy a Mistrovství Evropy klubů. Vrcholem byl rok 2010, kdy tým vyhrál finále Evropské ligy a získal zlatou medaili.

[5] „Game advisors“ pomáhají hráčům s orientací na hřišti, např. v případě přerušení hry z důvodu faulu ukazují, že hra je přerušena z důvodu faulu.

Autor: Káťa (Atruc), 10. 7. 2016