Domovská stránka > Články > Pohledy zevnitř > Názory > WOMEN ULTIMATE – Ženské zbraně
Pohledy zevnitř

WOMEN ULTIMATE – Ženské zbraně

Věděli jste, že ženské basketbalistky hrajou s menším míčem? Že atletky hází lehčím diskem a oštěpem než atleti? Že ženský tenis je na většině velkých turnajů uměle „agresivnější“ díky speciálním míčkům, které prořezávají vzduch rychleji, takže Serena Williams může podávat prakticky stejně rychle jako Novak Djokovic?

Ráj gender equality

Nalejme si čistého vína. Ženský ultimate tým nebude hrát nikdy stejně jako mužský tým stejné úrovně. A stejně tak tomu bude ve všech ostatních sportech založených na rychlosti či síle. Jestli se s tím nechcete smířit, zkuste dostihy… nebo kulečník. Ty zápasy prostě budou vypadat jinak. Může se nám to zdát nespravedlivý, politicky nekorektní a blablabla… Ale proč vlastně?
 
Než se začneme litovat a říkat si, co všechno je špatně, zamysleme se nad ultimate v kontextu ostatních vrcholových sportů. Na kolik si vzpomenete disciplín, kde v mužské kategorii může bez dalšího omezení soutěžit žena? Správně, ultimate frisbee má pouze kategorii OPEN, přičemž zároveň v kategorii WOMEN žádný muž soutěžit nemůže. Jedeme dál. Kolik vrcholových sportů se hraje v kategorii MIX? Jojo, tenis a badminton, někdo něco dalšího? A konečně – když si připomeneme sporty uvedené v úvodu – není to vlastně fajn, že hrajeme na stejně velkém hřišti s úplně stejným diskem? Na systém si tedy u ultimate stěžovat nemůžeme, protože jej má vůči ženám oproti ostatním sportům nastaven extrémně vstřícně.
 
Problém podle mě nastává ve dvou situacích:
a) Muži shazují ženské ultimate výroky o jeho špatné úrovni a odůvodňují je hloupými argumenty (viz dále).
b) Do sportu začnou proudit peníze a rozvine se debata o divácké atraktivitě, platu sportovců atd.

Kde přesně hledat rozdíl

Co je příčinou rozdílu mezi mužskou a ženskou hrou už jsme si tedy objasnili (obecně fyzická převaha). Logicky by tedy důsledkem mělo být celkové zpomalení hry ("Holka běží pomaleji, musím jí to hodit pomaleji nebo pozdějc."). Jednoznačně nejčastější výtkou z úst mužských spoluhráčů je ale především velký počet turnoverů (…taky už vám to zní v hlavě? "Nedalo se na to koukat."). Může i tohle souviset s rozdíly mezi mužským a ženským tělem?
Women Ultimate, foto: Mike Hawkins
Zatím nejlepší vysvětlení zformuloval podle mě se celkem sexy Kanaďan, hrající za Furious George, Alex Davis (pozor, dámy, podle jeho článků na Skyd je taky vážně chytrej): "Muži dokáží v průměru pokrýt větší prostor okolo sebe, tudíž si mohou dovolit více chyb než ženy." (v originále dignify more error). Vlastními slovy bych to popsala tak, že to, z čeho je v ženském zápase turnover se ve srovnatelném zápase openu promění v highlight. Geniální, takže co nám z toho vyplývá? Ano, to, že jsme obecně pomalejší a slabší hraje určitě v celkovém počtu turnoverů významnou roli. Ale vidíte i tu druhou stranu mince? Podaří-li se nám při zápase počet turnoverů udržet v mezích akceptovatelných i pro největší skeptiky ohledně ženského ultimate, znamená to, že jsme svoje mužské kolegy vysoce předčily v práci s diskem (od přesnosti hodů po field vision).

Český rybníček (a rybičky)

Mnoho českých hráčů, a slyšela jsem i (doslova) pár ženských hlasů, si myslí, že cílem by mělo být "hrát frisbee jako chlapi". Já si myslim, že to je blbost. Právě proto, že dosažení stejné úrovně je nemožné. No ale co by teda mělo být tím cílem? Podle mě hrát tak jako top ženské týmy a top ženské hráčky. Umět využít specifik ženského ultimate při vytváření taktik a jejich využití během zápasu. To samozřejmě neznamená, že se od chlapů nemůžeme nic naučit. Spousta věcí se dá okoukat, pokud ženské vzory odmítáte (možná si znova v duchu projděte proč), zejména hody nebo pohyb po hřišti, ale až vám někdo zasvěceně bude vykládat o taktice, dobře se zamyslete, zda dává smysl v kontextu vašeho ženského týmu a ženského ultimate obecně. Žádný chlap totiž zatím ženské ultimate nehrál (ne, mimina v břiše se nepočítaj).
 
To by byl tedy první problém, snaha aplikovat 1:1 taktiku či techniky šité na míru openu, příp. mixu. Druhou zcela zásadní vadou na kráse českého ženského ultimate je celková úroveň házečských schopností. Souviset to může s celou řadou věcí od mixového charakteru českých týmů po obecně nižší sebevědomí hráček, které si na nějaký hod "nevěří". Na druhou stranu má česká scéna několik úžasných handlerek, které i na mezinárodní scéně těžko hledají konkurenci a obrovskou radost mi taky dělají juniorky, které se s vervou a úspěchem pouštějí do kreativních hodů. Asi chci jen říct, že když tým umí zahrozit jen hodem na krátko do otevřené strany, bude ten zápas asi dost nuda.
 
Občas taky slyšim, že se v české lize holky "neházej". Teď to asi bude znít alibisticky, když já sama rybičku nikdy neskočila (kdo chce vidět pokusy, dobře se pobaví na facebookové stránce 3sb), ale přála bych si, abychom v tomhle trendu pokračovaly. :) Resp. alespoň do doby, než budeme všechny pravidelně posilovat kromě dolní taky horní polovinu těla, denně pracovat na středu těla, stabilitě ramen a svalů na a kolem krku. Zastánci rovných příležitostí mi sice budou chtít oponovat, ale stačí se podívat do zrcadla na svůj krk a pak na krk nějakýho kluka na tréningu. O kolik je zvýšená pravděpodobnost otřesu mozku při břinknutí hlavou o zem, si už domyslíte. Takže jestli se do toho chcete pustit, vyzkoušejte si napřed podle tohohle videa, jestli vůbec máte dost svalů, které vás při otřesu alespoň částečně ochrání, a případně si pusťte zbytek playlistu se cviky na snížení rizika otřesu mozku. Nemáte zač.
Women ultimate, foto: Tomáš Klacek

Inspirace je zadarmo

Ok, takže dejme tomu, že trochu víte, o čem mluvim, a taky se vám zdá, že ženské ultimate je trochu jiná disciplína než open. Kde tedy začít? Jak hrát dobré ženské ultimate? Začít můžete třeba sledováním záznamů ze skvělých ženských zápasů (YouTube kanál USA Ultimate nabízí videa ze semifinále a finále letošních Nationals, záznamy z College Championships, highlighty, profily hráček atd., na kanálu Skyd jsou zase natočené zápasy z ženské divize na WUCC, WUJC, WUGC, ale i třeba z Windmill Windup, další videa nabízí UltiWorld a samostatný kanál má i ženská All-Star Ultimate tourhrající po celých Státech s významnými týmy). Určitě najdete hráčku, která vám bude z nějakého důvodu sympatická, a pak už stačí jen sledovat a napodobovat. Někdy si udělám čas a srovnám top handlery a handlerky, zdá se mi totiž, že technika házení se u mužů a žen obecně dost liší (ženy více zapojují celou paži, mají pomalejší, ale zato delší pivot, atd.). No a třeba se vám zalíbí i nějaká taktika nebo styl, jakým tým hraje a ke kterému máte třeba ve vlastním týmu přirozeně sklon. Prostě se nechat inspirovat.

Ticho po pěšině…

Tak bouřlivá diskuze a zázračné oživění platformy frisbee.cz se zatím nekoná. Možná proto, že doteď jsem jen zbaběle shrnovala a parafrázovala poznatky dávno ověřené profíky. A taky jsem neřekla ani slovo o open ultimate. Co si o rozdílu mužského a ženského ultimate myslíte vy? Souhlasíte se mnou nebo máte jiné zkušenosti a vyvodili jste jiné závěry? Kdo je váš vzor a proč? Ať už se rozhodnete reagovat nebo ne, přeju vám úspěšný a zábavný nový rok s ženským ultimate.

Další čtení

Rybičky: https://ultitraining.wordpress.com/2016/02/22/4-steps-to-a-picture-perfect-layout
Házení: http://wischfit.weebly.com/wischfit-blog, pokud máte Android stáhněte si
Manuál pro holčičí univerzitní tým s mnoha zajímavými postřehy z praxe od zkušených hráčů a hráček:
http://withoutlimitsultimate.com/wp-content/uploads/2011/04/College-Womens-Ultimate-Resources-Manual.pdf (celkově stránka http://withoutlimitsultimate.com)
O hnutí za rozvoj dívčího ultimate v USA: http://gum.usaultimate.org (v sekci Curicullums najdete konkrétní plány rozvoje pro dívky ve věku 11-13, upravené se jistě dají použít i na starší puberťačky)

Autor: Ráchel Tošnerová, 4. 1. 2017

Hlavní menu
Články | Týmy v ČR | O frisbee | Výsledky | Chci začít | Liga ultimate |
© Frisbee.cz
Zobrazení pro mobil / Klasické zobrazení