Zatím nejlepší vysvětlení zformuloval podle mě se celkem sexy Kanaďan, hrající za Furious George, Alex Davis (pozor, dámy, podle jeho článků na Skyd je taky vážně chytrej): "Muži dokáží v průměru pokrýt větší prostor okolo sebe, tudíž si mohou dovolit více chyb než ženy." (v originále
dignify more error). Vlastními slovy bych to popsala tak, že to, z čeho je v ženském zápase
turnover se ve srovnatelném zápase openu promění v
highlight. Geniální, takže co nám z toho vyplývá? Ano, to, že jsme obecně pomalejší a slabší hraje určitě v celkovém počtu turnoverů významnou roli. Ale vidíte i tu druhou stranu mince? Podaří-li se nám při zápase počet turnoverů udržet v mezích akceptovatelných i pro největší skeptiky ohledně ženského ultimate, znamená to, že jsme svoje mužské kolegy vysoce předčily v práci s diskem (od přesnosti hodů po field vision).
Český rybníček (a rybičky)
Mnoho českých hráčů, a slyšela jsem i (doslova) pár ženských hlasů, si myslí, že cílem by mělo být "hrát frisbee jako chlapi". Já si myslim, že to je blbost. Právě proto, že dosažení stejné úrovně je nemožné. No ale co by teda mělo být tím cílem? Podle mě hrát tak jako top ženské týmy a top ženské hráčky. Umět využít specifik ženského ultimate při vytváření taktik a jejich využití během zápasu. To samozřejmě neznamená, že se od chlapů nemůžeme nic naučit. Spousta věcí se dá okoukat, pokud ženské vzory odmítáte (možná si znova v duchu projděte proč), zejména hody nebo pohyb po hřišti, ale až vám někdo zasvěceně bude vykládat o taktice, dobře se zamyslete, zda dává smysl v kontextu vašeho ženského týmu a ženského ultimate obecně. Žádný chlap totiž zatím ženské ultimate nehrál (ne, mimina v břiše se nepočítaj).
To by byl tedy první problém, snaha aplikovat 1:1 taktiku či techniky šité na míru openu, příp. mixu. Druhou zcela zásadní vadou na kráse českého ženského ultimate je celková úroveň házečských schopností. Souviset to může s celou řadou věcí od mixového charakteru českých týmů po obecně nižší sebevědomí hráček, které si na nějaký hod "nevěří". Na druhou stranu má česká scéna několik úžasných handlerek, které i na mezinárodní scéně těžko hledají konkurenci a obrovskou radost mi taky dělají juniorky, které se s vervou a úspěchem pouštějí do kreativních hodů. Asi chci jen říct, že když tým umí zahrozit jen hodem na krátko do otevřené strany, bude ten zápas asi dost nuda.
Občas taky slyšim, že se v české lize holky "neházej". Teď to asi bude znít alibisticky, když já sama rybičku nikdy neskočila (kdo chce vidět pokusy, dobře se pobaví na facebookové stránce 3sb), ale přála bych si, abychom v tomhle trendu pokračovaly. :) Resp. alespoň do doby, než budeme všechny pravidelně posilovat kromě dolní taky horní polovinu těla, denně pracovat na středu těla, stabilitě ramen a svalů na a kolem krku. Zastánci rovných příležitostí mi sice budou chtít oponovat, ale stačí se podívat do zrcadla na svůj krk a pak na krk nějakýho kluka na tréningu. O kolik je zvýšená pravděpodobnost otřesu mozku při břinknutí hlavou o zem, si už domyslíte. Takže jestli se do toho chcete pustit, vyzkoušejte si napřed podle tohohle
videa, jestli vůbec máte dost svalů, které vás při otřesu alespoň částečně ochrání, a případně si pusťte zbytek playlistu se cviky na snížení rizika otřesu mozku. Nemáte zač.