Ahoj, já jsem Ráchel a ultimate hraju asi deset let. Prvních pět z nich jsem byla pomalá, neuměla házet a nebylo to o ničem. V týmu jsem byla skoro jediná holka, juniorské programy ještě nebyly a já se to sama bez pomoci naučit nedovedla. I proto chci tuhle minisérii článků o ženském ultimate věnovat (D)Vojtovi Paloušovi, který mi v létě 2010 řekl, že si při forehandu mám dát prsty k sobě pro větší spin, Petru (Héřovi) Haeringovi, že se mnou v zimě stejného roku chodil na crossfit, Aleně (Áje) Malé, že mě 2011 vzala na první mezinárodní turnaje, a konečně mému holčičímu týmu, který mě za své čtyři roky existence naučil ze všech nejvíc.
Proč to chci psát?
V posledních letech se ženské ultimate u nás, řekla bych, utěšeně rozvíjí. S větší členskou základnou se rozšiřuje počet týmů ve WOMEN divizi a postupně se zvyšuje i kvalita hry. I na zahraniční úrovni se občas povede urvat nějaký ten výsledek. Podrobnější historií a vývojem ženského ultimate v ČR se ale bude věnovat až poslední díl této minisérie.
V následujících týdnech budu publikovat několik článků, kterými bych se chtěla podělit o svoje zkušenosti s těmi, kdo o to stojí. Protože tak bych si to přála já, kdybych znovu stála na začátku svojí frisbee kariéry. Abych dostala do ruky něco, s čím můžu dál pracovat, abych se měla od čeho odpíchnout. Když vidím, jak šikovné máme juniorky, chtěla bych, aby věděly, že ženské ultimate má svoje specifika a že to není jen trenér nebo kluci, od koho se můžou něco naučit. Zvládnete to i samy! A třeba to inspiruje někoho dalšího k tomu, aby udělal to samé, a sdílení zkušeností pak pomůže posunout celou naší divizi zase někam dál. Přála bych si, abychom já i vy přestaly hledat zadostiučinění v tom, že nás OPEN kategorie začne brát vážně, a zkusily se inspirovat a podpořit navzájem. Abychom hrály skvělý ultimate, dobře se bavily a hlavně si do toho nenechaly zbytečně kecat.
O čem to teda bude?
Chtěla bych se postupně zaměřit na tři oblasti tréninku, které s naším sportem souvisí. První z nich je část fyzická, druhá psychická a poslední ta ultimátní :) (asi bych mohla říct taktická). V každém článku se budu soustředit na aspekty, které jsou specifické pro dívky/ženy a budu se snažit napumpovat ho zdroji, které jsem dosud během svojí trenérské dráhy objevila, vyzkoušela a většinou i pravidelně používám. Nenaservíruju vám všechno na stříbrném podnose, spíš se podělím o postřehy, kterými se můžete dál zabývat, pokud se budou zdát relevantní pro vás nebo váš tým. Nakonec se, jak už jsem avizovala, podíváme na vývoj českého ženského ultimate a možná se i trochu zamyslíme nad možnostmi, které se do budoucna v naší kategorii nabízí.
No a to bych nebyla já, kdybych neměla pár úkolů na začátek. Buďte v klidu, jsou dobrovolné:
- Pilujte angličtinu. (Chcete se přece učit od těch nejlepších v oboru a to jsou pořád ještě USA.)
- Zamyslete se nad lidmi, událostmi či jinými věcmi, které ovlivnily váš rozvoj jako hráčky ultimate. (Pokud jsou to lidé, určitě budou rádi, když jim to řeknete.)
- Podívejte se na jeden open a jeden women zápas týmů na podobné úrovni (ať už ze záznamu nebo naživo). Popřemýšlejte nad rozdíly.
Největší radost by mi udělalo, kdyby moje texty vyvolaly nějaké reakce. Kdyby se pod ním objevilo spoustu komentářů s otázkami, připomínkami, názory. Frisbee.cz je úžasná platforma, kterou se málokterá země může pochlubit, a podle mě je na čase jí oživit. Přestože píšu o WOMEN pro women, potěší mě, pokud některé informace využije i opačné pohlaví, potenciální cílovou skupinou jsou i menší, amatérské či začínající nebo regionální týmy. Do diskuze se sice musí přihlašovat, ale stačí vám k tomu Facebook nebo Google účet a pokud to máte radši všechno oddělené, vytvořte si samostatný účet pro Disqus, otevře vám to dveře do diskuzních fór i na jiných webech o ultimate. ;) No a nebo se za mnou stavte na nějakém turnaji, ráda si popovídám i osobně.
Pěkné čtení a brzy nashledanou!