Domovská stránka > Články > Pohledy zevnitř > Týmové profily > Viking training camp s Boston Ironside
Pohledy zevnitř

Viking training camp s Boston Ironside

Není tomu tak dávno, co jsem se vrátil z Viking Campu v Kodani (14.-17.8.), který vedl bostonský tým Ironside primárně pro dánskou ultimate frisbee komunitu. Dozvěděl jsem se o tomto eventu díky svým kontaktům v Dánsku, kde jsem před čtyřmi lety začal ultimate hrát. Bylo to den před uzávěrkou přihlášek, takže už jsem nestihl nikoho nalákat a vytáhnout s sebou. Dalo by se říct, že jsem v ten moment neváhal ani chvíli - vždyť je to jedinečná možnost jak si na našem kontinentu osvojit principy, které používá jeden z nejlepších týmů na světě.
 
A byl jsem opravdu překvapen - přijelo celkem pět koučů, kteří měli na starost něco kolem třiceti hráčů (z Dánska, Německa, Holandska a ČR). To znamenalo poměrně luxusní individuální přístup. Nejvíc mě asi fascinovalo, s jakou chutí a pozitivním přístupem přijeli kluci z Ironside koučovat. A tento pozitivní přístup přenesli i na mě a důsledkem je tento článek, protože si myslím, že je o co se podělit. Celé čtyři dny byly naplněné probíráním základů, jak házet ve větru, jak markerovat a nevyjít z rovnováhy a jak efektivně zasekávat, což doplňovala ukázka kondičních drilů podle Tima Morrilla, člověka, který se aktivně věnuje otázkám fyzické přípravy pro hráče ultimate, aby využívali celý svůj svalový potenciál a vyvarovali se zranění z přetěžování určitých svalů. Jeho myšlenky byly zakomponovány i do důkladného rozcvičení před tréninkovým dnem, které vedl výborný kouč na tuto oblast Will Neff. Díky němu jsem se hned na začátku dozvěděl, že bych si měl před zápasem mimo jiné procvičit i "hýžďové svaly", které jsem totálně do té doby opomíjel a rozcvičoval je mimoděk.
 
Viking Camp
Dále jsme se věnovali osobní obraně při lajně, komunikaci na hřišti při zónové obraně, kterou jsme bohužel nestihli dělat déle než jedno dopoledne. Útočné sestavy jsme probírali ty, které využívá Ironside nejčastěji - flatstack a lajnu. Čekal jsem, jaké se dozvím špeky a nové útočné taktiky... Po prohlášení, že celý den budeme probírat vertikální lajnu jsem trochu znejistil a říkal jsem si, vždyť lajnu přece zná každý... Ale v podání Ironside se jedná o naprostý parní válec, který zdrcující rychlostí umí přelétnout přes celé hřiště díky dokonale navazujícím a hlavně velmi intenzivním náběhům. Flatstack zase představuje taktiku, kdy se aktivně zapojují středy a čistí do strany, kde se pokynem aktivují křidla. U toho na sebe hráči pokřikují "you are in" nebo "I'm out". Tato taktika mi přišla zajímavá především proto, že je úsporná vůči středům, kteří mají jasně definovaný způsob, kam se uklidí po tom, co se neuvolní (viz video). Hra se v případě přenesení na kraj musí dostat na střed, přes kraje se hraje pouze ve výjimečných případech.
 
Poměrně zajímavým tématem bylo házení dlouhých a nabíhání. Hráči v Ironside uznávají pravidlo, že hráč, který nabíhá, by tak měl dělat z jiné třetiny, než stojí házeč. Ještě jsme se věnovali gripu (držení disku), který mi zase tak revoluční nepřišel, ale i přesto mě pevnějším sevřením palce donutil házet s větší jistotou i ve větru.
 
Zde jsou nějaká videa z instruktáží na Viking Campu:
Rotace ve flatstacku
Dump při lajně - "railroad tracks of love"
Dump při flatstacku
 
Viking Camp

Autor: Petr Pospíchal - Sodži, 2. 10. 2014

Hlavní menu
Články | Týmy v ČR | O frisbee | Výsledky | Chci začít | Liga ultimate |
© Frisbee.cz
Zobrazení pro mobil / Klasické zobrazení