Domovská stránka > Články > Pohledy zevnitř > Rozhovory > Svoláváme se přes mobilní aplikaci a za trénink dáme pětistovku. Jak se hraje frisbee v Šanghaji
Pohledy zevnitř

Svoláváme se přes mobilní aplikaci a za trénink dáme pětistovku. Jak se hraje frisbee v Šanghaji

namPavla Sedláka, mezi skauty známého jako "Ňam", jste v Česku mohli vidět především na SFC v týmu Stromasky, mihl se ve Fujích. Teď žije a hraje frisbee v čínské Šanghaji, takže nás zajímalo, v čem je tamní ultimate stejné a čím se liší od evropského.
 
Pokud by vás o frisbee v jihovýchodní Asii zajímalo něco, co v rozhovoru nezaznělo, zeptejte se pod článkem. Ňam jistě rád odpoví.
 
Nejdřív nám řekni, co v té Číně vlastně děláš, jak ses tam octl a jak jsi tam dlouho.
Mě do Číny zavál osud. Přítelkyně vystudovala sinologii v Praze, tak dávalo smysl, že později do Číny odjela pracovat. Nemohl jsem ji v tom nechat samotnou. :) V Šanghaji teď mám odkroucené již dva roky. Půl roku jako IT specialista a nyní rok a půl navrhuji osvětlení do českých designových lustrů od LASVITU.
 
Jak ses dostal k navrhování lustrů!? Studoval jsi něco takového? A proč je třeba jet za navrhováním lustrů pro českou firmu do Šanghaje?  :)
Osud tě zavane na nejrůznější místa. ;) Sháněl jsem práci v Šanghaji, a jelikož jsem čínsky tou dobou neuměl, pracovat pro českou firmu bylo nejsnazší řešení. Moje práce je z velké části o elektru, k čemuž mám základy z FELu, ale znáš to, vysoká škola nám nedává moc praktických dovedností, takže jsem se to prostě naučil z webu. ;))
Ultimate v Šanghaji
Vzpomínám si, že na WUCC v Praze byli v čínském týmu CUUP tři Číňani, zbytek byli hlavně Američané a další cizinci pracující v Šanghaji. Je to u vás taky tak? Hraje hodně Číňanů, nebo spíš cizinců?
Ultimate frisbee se v Číně, ale i po celé Asii, rozšiřuje velmi rychle. Je to přesně, jak říkáš. Plamínky zapalují cizinci (většinou Američané, ale i lidi z Evropy). K nim se pak nabalují Číňané. Naše komunita v Šanghaji (SUPA - shanghai ultimate players association) může mít kolem 100 lidí. Odhadl bych, že cizinců je tak 65%. Na turnaji po světě/Číně, ale většinou SUPA vysílá to nejlepší, co má - HUWA team, kde bývá 90 % cizinců. Je to dané tím, že jsou velmi dobří (hrají to od středních škol) a také mohou cestovat (mají peníze, pas) narozdíl od průměrného Číňana. Na turnaji v Číně není ale nemožné potkat 100% čínský tým. Např. tým z Tianjinu je plný atletů, které má problém porazit i tým složený ze zkušených Amíků. :)
 
Jak často trénujete a dají se tréninky srovnat s těmi českými?
Šanghaji je frisbee komunita obrovská. V rámci SUPY se dá mluvit o dvou pravidelných pick-up hrách týdně. Pondělní pick-up je úplně pro všechny - potkáš se tam s lidmi, kteří v USA hrajou ligu, i s lidmi, co drží v ruce disk potřetí. :) Dvakrát ročně se pak těchto 50-70 lidí namíchá do týmů a hraje se několika týdenní liga (jaro, podzim). V sobotu je pak druhý pravidelný pick-up, který je ale relativně daleko z centra a po pátečních večírcích se nás tam sejde maximálně 12 - 18 hráčů. V čtvrtek jsou pravidelné tréninky ligových hráčů z HUWA. Byl jsem na několika z nich a můžeme mluvit o top trénincích vedených lidmi, kteří mají mnohaleté zkušenosti jako trénéři/hráči v Americe. Pravidelně tam ale nechodím, protože nejsem ve výběru (moc velká konkurence;)).
 
Nicméně v Šanghaji není tak jednoduché sehnat hřiště na frisbee. Zaprvé se tu celý rok stmívá velmi brzy - hřiště tedy musí mít osvětlení celý rok. Zadruhé všechna dobrá hřiště vyjdou na velké peníze - čtvrteční tréninky vyjdou na hlavu 500Kč/2hod.
Ultimate v Šanghaji
V kolik se stmívá v Šanghaji?
Tím, že jsme blíž k rovníku, tak se rozdíly mezi zimou a létem stírají. V zimě se stmívá v 17:00 a v létě 19:00. V týdnu je vždycky potřeba osvětlené hřiště. Chybí mi naše dlouhé letní dny. ;)
 
Na kolika turnajích už jsi byl a jaké to bylo?
Během posledního roku jsem byl na šesti turnajích - Tianjin 2013, Nanjing 2013, Shanghai Open 2012/3, SRFC Shanghai 2014 a Manila Spirits 2013 (Filipíny). Turnaje se od těch našich nijak výrazně neliší. V pátek se všichni sjedou z nejrůznějších koutů a ubytují se v hotelu. V sobotu se hrají zápasy ve skupinách. Večer je obvykle velká párty - hodně jídla / hodně piva. Každá párty má téma, takže je potřeba si dopředu připravit masky - témata jako sexy animal, monsters and heroes, transvestity... Hodně se tancuje a hrají se drinking games. V neděli se pak hraje o pohár. Na každém turnaji panuje úžasná přátelská atmosféra. Proti Čechám se více hlásí a zastavuje hra, protože tu je každý expert na pravidla. :) Po hře se dělá klasické kolečko, vyhlašuje se nejlepší soupeřův hráč nebo se hrají hry.
 
Jaký systém domluvy používají Číňané - alternativu našich tymy.cz?
Ke komunikaci slouží zejména mobilní aplikace, klasické weby jsou otázkou minulého století. Díky tomu, že jsou všichni online 24/7, se komunikuje a sdílí všechno skrz smartphony. Aplikace typu wechat, QQ nebo weibo je všechno co je potřeba.
Např. Na turnaji vytvoříte QR kód akce a tím mohou všichni komunikovat v jednom chatu.
Ultimate v Šanghaji
Potkal jsi v tomto koutě světa i jiné frisbee disciplíny? Hraje se tam třeba discgolf nebo dog frisbee?
Tady frči hlavně ultimate. Ale na turnajích jsem narazil i na dog/golf. Je toho ale méně. Důvody mohou být, že tu zatím není moc možností nakupovat vybavení (i když už se tu vyrábí místní disky) a možná taky proto, že ultimate je prostě zábavnější. ;))
 
Potkáš ve městě v parku lidi, kteří si jen tak hází diskem a samotné ultimate nehrají?
V tomto směru frisbee rozšířené není. V parku je někdy takové množství lidí, že se tam ani házet nedá. :-)

Autor: Míša, 9. 4. 2014

Hlavní menu
Články | Týmy v ČR | O frisbee | Výsledky | Chci začít | Liga ultimate |
© Frisbee.cz
Zobrazení pro mobil / Klasické zobrazení