Domovská stránka > O frisbee > Ultimate frisbee > Začínáme > Nováčci bez pantáty ...?
Ultimate frisbee Discgolf Další sporty s diskem

Nováčci bez pantáty ...?

Co dělat, jestliže jsem nováček, chci na sobě pracovat, ale v týmu a na tréninkách nemám žádného zkušenějšího hráče, který by mi říkal co a jak?

Úřadující mistři republiky také chytají na čápa (foto Klimax TM, www.janklimes.com)
Jste-li v takové situaci, nezoufejte. Jasně, že je snažší, když se mi na tréninku věnuje někdo zkušený a radí mi, co mám trénovat, než když jsem na všechno sám. Ale i bez zkušeného pantáty se dá účinně trénovat a zlepšovat se. Ono mít zas v týmu několik chytráků taky není žádná slast - můžete se zeptat v PD… .:-). Tak co tedy dělat? Jak už to tak ve sportu chodí, nic neplatí univerzálně a vždy, ale i tak se v tomhle článku budu snažit dát pár základních rad a zkušeností, které podle mne fungují. Článek rozdělím do několika částí: házení, chytání, běhání a taktika. V každé se nejspíš rozepíšu trochu dlouze a obecně, ale pak přidám i stručné shrnutí.

Na konec taky přidám „seznamy“. K seznamům mě přivedl Šimon z PD, který si vždycky vypsal na papír to, na co by se chtěl v příštím týdnu zaměřit. Jsou to jen výčty všeho, co mě z hlavy napadlo, že je dobrý, aby alespoň jednou za čas nováček na tréninku zkoušel. Není účelem, aby na tréninku prošel celý seznam, ale spíš aby viděl, co všechno je možné trénovat a aby si před každým tréninkem mohl rozmyslet, na co se tentokrát zaměří. Seznam nemůže být z principu nikdy úplný, takže záleží na fantazii a snaze každého, na kolik dalších nových věcí přijde.
Bez pivotu by ani dvojče neodehrálo disk (foto pruda)

Házení

No jo, házení je pro nás asi základ a pro nováčka možná největší strašák, že když ve hře chytne disk, tak ho musí ještě někomu přihrát. U zkušených hráčů to vypadá tak snadno a samozřejmě, když si hážou diskem, ale co mám dělat, pokud ještě neumím hodit rovný forehand?

První rada je jasná, chce to házet (to asi napadne každého), tedy házejte si kdykoliv máte příležitost, o přestávce ve škole, odpoledne s kamarády i klidně sám se sebou (já si v začátcích házel i doma do polštářů).

Druhá, už ne tak samozřejmá, rada je „jak a co házet?“ Odpověď je "všechno". Základem je zvládnout rovný backhand a forehand, ale to neznamená se tyhle dva hody učit půl roku nebo rok a teprve potom přejít k dalším hodům. Nejlepší bude, když si při házení na začátku hodíte tak pět rovných backhandů a pět rovných forehandů, jen tak na rozcvičení zápěstí, a pak hned přejdete na cvičení těžších hodů: banány, overy, sekery, podhozené, zastavené, hody z velkého pivotu, nízko/vysoko odhazované hody, dlouhé, krátké, scoobery... i „cirkusové“ hody, které asi ani nikdy ve hře nepoužijete. Smyslem je naučit se házet z různých pozic, v různých výškách, s různou razancí... Učit se, že hod vychází ze zápěstí nehledě na to, v jaké pozici mám zrovna ruku. Už od začátku si troufejte na těžké hody. Každý hod je třeba si nejprve vyzkoušet „na sucho“ než ho budu schopný použít ve hře.

Hodů je velké množství. Seznamy na konci článku by vám měly pomoct, abyste na nějaké úplně nezapomněli. Neznamená to ale, že je nutné vyzkoušet všechny na každém tréninku. Lepší je se na tréninku soustředit na několik hodů a příští trénink zas na jiné atd.

Fouká venku vítr? Prší na tréninku? Paráda, v takových podmínkách je nejlepší se učit házet. Kdo se naučí házet ve větru a v dešti, bude umět házet za každých okolností. Vítr vyžaduje více roztáčet disk a přesněji kontrolovat jeho náklon.  Voda zas zhoršuje držení disku a ukáže vám vaše chyby v držení. Pamatujte, nejde ani tolik o sílu, jako o šikovnost.

Pří házení se soustřeďte na několik věcí:

  • Pevný postoj – vrávorání a nejistota v postoji snižuje přesnost
  • Hod vychází ze zápěstí – rotace disku a základní směr letu udáváme disku pohybem v zápěstí, sílu můžeme do hodu přidat i pohybem ruky, rotací trupu atd., ale bez zápěstí se neobejdeme
  • Rychlý odhoz – snažte se z hodu odstranit všechny zbytečné pohyby, které nemají přímý vliv na hod a pouze zdržují, odhoz musí být rychlý a nečekaný pro markera
  • Pivot – učte se házet z velkých pivotů
Shrnutí: Házejte tak často, jak je to jen možný i mimo tréninky. Házejte všechno, co vás napadne, zkoušejte i blbosti. Vyhledávejte vítr a vodu. Pevný postoj – Zápěstí – Rychlý odhoz – Pivot.
Janička HB (foto Carlos)
I takové legendy chytají na čápa (foto Klimax TM, www.janklimes.com)

Chytání

Chytání jde ruku v ruce s házením, platí pro ně i podobné rady. Nepodceňujte ho! Zas platí, že zkoušet by se mělo všechno. Učte se chytat v každé pozici (ve výskoku, u země, vpravo, vlevo…). Už od začátku se učte chytat jak dvěma rukama, tak do jedné ruky. Pro dvě ruce je základní chyt „na čápa“ (mezi dlaně), učte se ho rovnou na „obě strany“, to znamená jak s pravou, tak s levou rukou nahoře. To samý platí i pro chytání jednou rukou, nebojte se už od začátku chytat pravou i levou. Je blbý si vypěstovat jednu silnou ruku a druhou neschopnou chytací ruku. Při hře se nad chytáním nesmí přemýšlet, musí to být samozřejmost, když mi letí disk na levou ruku, tak nesmím myslet na to, že levou zas tak úplně dobře chytat neumím a že bych se vlastně potřeboval celej přetočit, abych ho dostal na pravou atd.

Další výzvou je chytání v pohybu. To, že do disku běžíme, způsobí, že máme na celý chyt mnohem méně času než při pohodlném rozhazování. Tohle se nejsnáze trénuje při libovolném drilu, kde se běhá. Soustřeďte se na to, abyste nikdy nezpomalovali, dokud nemáte disk pevně v rukou. Zpomalení (nebo dokonce zastavení) před chytem dřív nebo později každý schopný obránce potrestá. Už při rozhazování dbejte na to, abyste minimálně posledním pohybem před chytem šli výrazně proti disku.

Shrnutí: Chytejte pravou i levou rukou, jak jednou tak i do obou rukou. To co potřebujete do hry je chytání plném sprintu. Odnaučte se zastavovat před diskem. Každý disk, na který dosáhnu, můžu chytit!!
Chytání na čápa (foto Klimax TM, www.janklimes.com)
Získávání stability (foto lukasicek.com)

Běhání

Běhání je ze všech dovedností potřebných pro ultimate asi technicky nejjednodušší (alespoň na základní úrovni) a snad proto je tak často podceňované a opomíjené. Na druhou stranu, k jeho tréninku nepotřebujete další lidi a tak se trénuje vlastně nejsnáze. Jsou okamžiky, kdy rychlost rozhoduje.

Píšu běhání, ale pro ultimate to spíš znamená obratnost a mrštnost. O dobrém náběhu nebo obraně často rozhodují první tři kroky. Proto cvičme starty, obrátky, změny směru, běh stranou, pozadu, výskoky atd. Je dobré umět se stejně rychle otáčet na obě strany, podobně jako umět startovat jak z levé tak z pravé nohy. Podobně jako při házení, je dobré se odnaučit zbytečné pohyby. Každá změna směru nebo start musí být prudký a nečekaný, pak se nám snáze podaří odpoutat se od obránce. Útočník, který v každé zatáčce vrávorá, div nespadne a potřebuje při každé změně směru dva kroky navíc, nebude pro obránce velkým problémem.

Jak to trénovat? Vcelku snadno. Pro začátek se můžete při každém drilu snažit dělat zatáčky co nejostřejší, starty a zastaveni co nejrychlejší apod. Dále můžete při rozbíhávání dělat různé „opičárny“: sprintovat pozadu, stranou, dělat prudké změny směru na tlesknutí někoho jiného atd.

Shrnutí: Není těžké se zlepšovat, jen se na to nesmí zapomínat. Starty, zastavení a změny směru. První tři kroky rozhodují. Buďte na nohách stabilní.
Běhací drill (foto lukasicek.com)
Náběh k disku (foto Radim PeaceEgg)

Taktika

Taktika je něco, co nováčka tak moc trápit nemusí, ale pravděpodobně jednou rozhodne o tom, kdy přestane být nováčkem.

Tedy, není nezbytné studovat od začátku různé herní styly, strategie apod. To přijde časem s odehranými turnaji a zkušenostmi. Nicméně, naučit se orientovat ve hře je zásadní a proč to odkládat na dobu „až budu umět házet“. Spočívá to asi především v přípravě „na sucho“. To je snažit se jezdit na turnaje nejen pro to, abych si zahrál, ale i pro to, abych okukoval jak se ultimate hraje na lepší úrovni. Pozorujte zkušenější hráče a týmy a zkuste přemýšlet nad tím, co na hřišti dělají a proč to tak dělají. Můžete od jiných hráčů nebo z internetu vyzvídat, co to jsou pojmy jako dump, swing, normální lajna, horizontální lajna, účko, L-stack, ISO, obrana do pasti, zónová obrana, FM a tak dál. Tyhle pojmy tady nebudu rozebírat, naopak, berte to jako domácí úkol, zkusit si zjistit sami něco víc o taktikách v ultimate.

Shrnutí: Porozumění taktice není to, co by člověka bylo na hřišti zásadní, dokud neumí hodit forehand, ale jednou bude. Snažte se co nejvíc učit na turnajích nebo z internetu.

Seznamy aktivit v PDF ke stažení.

Hodně úspěchů v nové sezóně!!

Ať to lítá!
Héřa

Autor: Heřa PD, 14. 3. 2011

Hlavní menu
Články | Týmy v ČR | O frisbee | Výsledky | Chci začít | Liga ultimate |
© Frisbee.cz
Zobrazení pro mobil / Klasické zobrazení