Domovská stránka > Články > Mezi Bloky a Amatérská liga ultimate
Podstránky:
Pohledy zevnitř

Mezi Bloky a Amatérská liga ultimate

Ultimate má veliký potenciál stát se oblíbeným rekreačním sportem, protože nabízí hned několik výhod. Je finančně nenáročný (stačí jeden disk), pravidla se dají lehce pochopit a pro hru stačí trochu větší rovný plácek. Proto jsme se pro letošek v Brně rozhodli zaměřit právě na skupinu rekreačních hráčů a připravili pro ně hned dva projekty, který vyvrcholily minulý týden.

Mezi Bloky

Původní myšlenka turnaje týmů tvořených z kolejních bloků se vypařila už v prvním ročníku, název ale zůstal. Už potřetí jsme pořádali turnaj pro brněnské vysokoškoláky. Letos se do organizačního týmu zapojili studenti managementu sportu a tělovýchovy z VUT, kteří to měli v rámci své praxe na škole. Turnaj jsme si tak mohli víc užít a být víc v kontaktu s účastníky.

Z celkem dvanácti týmů se nám sice dva nedostavily, ale vyřešili jsme to elegantně rozpůlením jednoho týmu, který dorazil ve 14 lidech, a vytvořením pick upu. K vidění byly rozličné týmy od rekreačních, kteří spolu hrají několik let, odchovanců tělocviků na VUT, už celkem známých Mosquto Attack po hráče, co o ultimate dosud neslyšeli. Po loňské nadvládě týmů z Masarykovy univerzity se letos do finále probojovali dva týmy VUT SpeedSheep a Uberskill. Vítěství patřilo nakonec SpeedSheep, kteří k tomu přidali i cenu Spirit of the game.

Letošní květnové Mezi Bloky splnily naše cíle, přilákaly nové rekreační hráče a zadělaly na jedno možné partnerství se sponzorem turnaje JobInn.

Brněnská amatérská liga ultimate

Po brněnských parcích se potulovaly skupinky hráčů s disky, kteří spolu pravidelně i několikrát týdně hrály ultimate. Proč je tedy nespojit, nepřidat týmy z Mezi Bloky a nepokusit se o amatérskou ligu? Právě úspešnost Mezi Bloků dala vzniknout myšlence o pravidelných zápasech v ligovém systému, kde si může zahrát opravdu každý bez pocitu méněcenosti a stresu ze zkažených hodů a chytů. Nečekaným úspěchem bylo přihlášení šesti týmů, což je na Brno výborný počet.

Z organizačního hlediska jsme se snažili dělat vše proto, aby liga fungovala sama, bez našeho zásahu, nutnosti být na místě, cokoliv dalšího domlouvat. Tvořili jsme pouze webový systém a zajišťovali komunikovaci s týmy. Kde s kým a jak se zápasy odehrají bylo na kapitánech týmů a první ročník ukázal, že to funguje. Nezvládl se odehrát pouze jeden zápas, ale ten by na výsledcích ligy už stejně nic neměnil. Konečným vítězem se stal tým Lamy složený z rekreačních hráčů hrajících v některých případech i 5 let. Spirita pak vyhrál stejně jako na MB tým SpeedSheep.

Pokud to vezmu hrubým odhadem, behěm letoška se do těchto projektů zapojilo něco kolem 100 rekreačních hráčů, ze kterých se snad rekrutují hráči závodní. Ukazuje se, že tato cesta rozhodně má smysl. Proto v těchto projektech budeme pokračovat a rozvíjet je tak, aby pomohly v propagaci a rozvoji ultimate v našem regionu. Pokud by chtěl někdo rozjet podobné projekty ve svém městě, napište a rádi se podělíme o zkušenosti nebo o webový sýstém amatérské ligy.
Mezi bloky

Autor: Gaspacho (VM), 12. 6. 2011

Hlavní menu
Články | Týmy v ČR | O frisbee | Výsledky | Chci začít | Liga ultimate |
© Frisbee.cz
Zobrazení pro mobil / Klasické zobrazení