Na první turnaj
Středoškolské frisbee ligy se do Hradce Králové sjelo celkem osm týmů. Úroveň první akce tohoto druhu byla pro všechny zúčastněné velkým překvapením. Všech osm školních týmů přijelo nejen s několika zkušenými hráči ultimate frisbee, ale vždy také s nováčky na poli hry s létajícím talířem.
Co je Středoškolská frisbee liga?
Středoškolská frisbee liga je nový projekt, jehož hlavním cílem je propagace a rozvoj frisbee ultimate v nových i stávajících regionech mezi studenty středních škol. Projekt je garantován Českou asociací létajícího disku (
ČALD) ve spolupráci s organizátory mistrovství světa klubů
WUCC 2010. Celou ligu zajišťuje organizačně zážitková a vzdělávací agentura
ZAZO (Zdeněk Krákora) ve spolupráci s Petrem Kotěšovcem za ČALD.
PRVNÍ TURNAJ
Hala ZŠ Kukleny o standardních rozměrech házenkářského hřiště s lehce improvizovanými tribunami byla svědkem celkem 20 zápasů. Ve skupině trvajících 18 minut bez dohrávání bodu (poslední tři hody). Ve finále byl čas prodloužen na 30 minut a po konci času se dohrával bod.
První výhoz Středoškolské ligy patřil týmu z
Jiráskova gymnázia v Náchodě. Ten deklasoval 9:1 domácí
Gymnázium Boženy Němcové, které podmínku "easy-mix 1 holka na lajně" splnil beze zbytku, neboť celý tým byl postaven ze studentek hradeckého gymnázia.
Další utkání ve skupinách však rozhodně nebyla jednoznačnou záležitostí. Zajímavější byla skupina A, ve které se utkaly týmy:
- Gymnázium Říčany (Figurky slonů)
- Gymnázium Jičín (Hairy Jet)
- Gymnázium České Budějovice (malá část 3SB)
- SPŠ Stavební Hradec Králové (malá část Východního bloku)
Z vyrovnaných utkáních nakonec do semifinále postoupily
Říčany a
České Budějovice a na
Jičín i
Hradec Králové tak zbyl jen boj o páté až osmé místo.
Ve skupině B měli poměrně snadnou situaci studenti
Gymnázia nad Alejí z Prahy, jejichž tým byl postaven z mladých
FUJů. O druhé postupové místo svedli boj již zmiňovaní hráči z Náchoda a mladší hráči píseckého týmu PeaceEgg společně se spolužáky z
Gymnázia v Písku. Větší počet zkušenějších hráčů v píseckém týmu nakonec Jihočechům zajistil účast v semifinále.
Skupina A potvrdila vyšší kvalitu, když oba zápasy o 5. - 8. místo byly záležitostí SPŠ Stavební i Jičína. Páté místo nakonec patřilo královehradeckému týmu z průmyslovky. Náchodský tým v zápase o sedmé místo druhým vítězstvím nad dívčím týmem z Boženy Němcové ukázal, že mít v týmu nějaké kluky může být i výhoda.
BOJ O PRVNÍ MÍSTO
Semifinálové zápasy svedly
Gymnázium nad Alejí s týmem z
Říčan. Vyrovnané utkání dospělo do posledního bodu, ve kterém nejdříve ztratily útok Říčany, aby disk následně hned zahodili mladí FUJové. Druhou šanci si Říčany vzít nenechaly a mohly se radovat z postupu do finále.
Českobudějovické gymnázium si přes
Písek poměrně snadno našlo cestu do zápasu o první místo.
Gymnázium nad Alejí chtělo vyhrát alespoň pohár za třetí místo. Osud a písecká obrana tomu však nepřály a tak symbolický bronz namísto do hlavního města putuje právě do Jižních Čech.
Finálové utkání nabídlo velice zajímavou podívanou a vyrovnané utkání.
Říčanský tým postavený na jádru Figurek slonů v něm nakonec dokázal přehrát dvojici Jirka&Pamf a radoval se tak ze zisku
historicky prvního poháru pro vítěze halové středoškolské ligy.
Výsledné pořadí:
- Gymnázium Říčany
- Gymnázium České Budějovice
- Gymnázium Písek
- Gymnázium nad Alejí Praha
- SPŠ Stavební Hradec Králové
- Lepařovo gymnázium Jičín
- Jiráskovo gymnázium Náchod
- Gymnázium Boženy Němcové Hradec Králové + cena Spirit of the Game
NÁZORY ÚČASTNÍKŮ
Úroveň hry bylo asi to, co nikdo nedokázal předem odhadnout. Co na to zkušení hráči ultimate frisbee?
Honzu Splítka z Jičína úroveň hry dost překvapila: Myslím že je to dost vysoká úroveň. Je důležitý, že v každým týmu je dost, alespoň jeden nebo dva kvalitní hráči, kteří si hru organizují.
V tom s ním souhlasí i Jirka Svatoš z Českých Budějovic: Jsou tu trochu silnější týmy než jsem si myslel. Je to ale i díky tomu, že frisbee hráči kolem sebe postavili lidi.
O vysoké kvalitě hry hovoří i Terka Kulichová z Hradce Králové: Zapomněla jsem na to, že se frisbee fakt hodně omlazuje a je spousta hráčů, kteří jsou mladý a nadějný. Některý zápasy mi přijdou, jako že se koukám na halové Mistrovství Republiky.
Dobrým postřehem o turnaji se začátečníky situaci doplňuje František Holub z pražských FUJ: Někteří přímo už nejsou začátečníci vlastně, třeba Pirát (Lukáš Barborik z SPŠ Stavební) ...
Jak bylo těžké postavit tým se spolužáky, kteří frisbee nehrají, a přijet na turnaj, mnohdy přes půl republiky?
Honza Splítek -
U nás to těžký nebylo, protože všichni hrajou kromě dvou za Hairy Jet (jičínský tým), dvěma jsme to doplnili o kterých jsme věděli, že to jsou sportovci.
Podobná situace vládla i u Gymnázia nad Alejí, za který hrál
František Holub:
Dost spolužáků už hraje za FUJ, vůbec nebylo těžký postavit tým.Ne ale každý tým byl jen modifikací klasického frisbee týmu, jak říká
Terka Kulichová:
My máme z osmi hráček tři, které ultimate ještě nehrály. Ale holky své spolužačky přesvědčovat moc nemusely.
Podobně to vypadalo i v
Českých Budějovicích:
U kluků to nebylo tak těžký. Kluci s námi už loni i v létě trénovali, holky jsme museli nějak vybrat.Všichni zkušení hráči různých týmů se shodli na tom, že úroveň byla opravdu nad očekávání. Stejně tak, že
nebylo moc těžké postavit tým. Bude jich na venkovní ligu a příští halový roční víc?
Na turnaji bylo ale i poměrně hodně začátečníků, kteří ultimate znají jen chvíli, nebo byl pro ně turnaj první kontaktem s tímto sportem. I oni zodpověděli několik otázek.
Jaké bylo překvapení, že frisbee není jen házení v parku, ale že se dá hrát nějaká hra?
Veronika Šimková z Náchoda - Bylo. Až když přišli spolužáci abych jela na turnaj. Ze začátku jsem si říkala "jo jasně, bude to v pohodě", ale teď (po dvou zápasech) už je to trošku složitější.
O sportu slyšela před turnajem i Tereza Benešová - Kluci mi o tom říkali, chvíli jsem to s nimi hrála, ale nakonec zvítězil basketbal.
Ultimate již chvíli hráli i Martin Šperka z Budějovic a Michal Fojtek z Jičína. Oba si již zkusili hru s týmy ze svého města.
Ultimate frisbee je hra bez rozhodčích, jak se k tomu staví noví hráči? A jak vidí ultimate v porovnání s jinými sporty, jako je třeba basketbal?
Tereza Benešová: Je to určitě lepší, protože ti rozhodčí, to je něco hroznýho. Basketbal a ultimate jsou podobné sporty, ale basketbal je trochu víc tvrdší. Frisbee je hodně bez toho kontaktu. Zase se mi tady líbí ten Spirit.
O nutnosti mít komplexní tým hovoří
Michal Fojtek:
Je to hodně fyzicky náročné a bezkontaktní, hodně se u toho běhá. U basketbalu stačí dva dobrý lidi, ale tady u toho frisbee to musí být dobrý celý tým.
Veronika Šimková:
Hra bez rozhodčích je určitě dost dobrá. Frisbee je takový víc pohodový. V tom basketbalu chce každý vyhrát za každou cenu. Záleží ale asi na tom jací to jsou lidé. Martin Šperka: Je to takový přátelštější. Je tam ten určitě taky ten Spirit.
A co si o tom myslí 3 nové hráčky (Lucka, Johana, Anička) z hradeckého gymnázia: Je to lepší. Žádné sekýrování, žádná píšťalka. Frisbee je zábavnější, zajímavější, přátelštější. A místo míče je tu disk :)
Může Spirit fungovat i na vysoké úrovni?
Michal Fojtek: Myslím že ano, ale asi je to o lidech, kteří ten sport hrají.
Podobně hovoří i Lucka, Johana a Anička: Měla by to být podmínka, že tam budou jen ti hráči co budou Spirit uznávat. A ve frisbee jsou k tomu vedený vlastně už od počátku, takže by to mohli dodržovat. Ale v jiných sportech by se takový přístup ke hře asi už nechytnul.
Obecně převládá názor, že rozhodně může. Doufejme tedy, že se noví hráči nespletli.
Fotky: Carlos
V nejbližší době zde na frisbee.cz vyjde také krátký sestřih videa z turnaje. Sledujte sekci Multimédia.