Podstránky:
Pohledy zevnitř

HMČR Open&Women 2015: Spokojení vicemistři

Open

Z horní čtyřky oproti loňsku zbyli v boji o medaile v semifinále tři týmy. Obhájce titulu PeaceEgg, loňští vicemistři Prague Devils A a loni čtvrtý Východní blok. Semifinalisty doplnila Žlutá Zimnice A.

Snad největší favorit, PeaceEgg v kompletní sestavě, skončil před branami finále, když ho do boje o bronzové medaile poslal až překvapivě snadno Východní blok (12:9). Setkal se tam se Žlutou Zimnicí A, pro kterou byla i účast v semifinále v pouhých 6 hráčích velkým úspěchem. O to větší byla prohra Písku s pražským týmem 10:12 překvapením. Po TIOS z roku 2008 jde o první finálový turnaj, kdy obhájce trofeje odjel z halového openu s prázdnou. Ale jde asi o menší národní tragédii, než u francouzské fotbalové reprezentace na MS 2006, která při obhajobě titulu nevstřelila v základní skupině ani jednu branku.

Ve finále se proti sobě postavily týmy, kde sice věkově hráči Bloku končili tam, kde PD A začínali, ovšem herních zkušeností, nejen z haly, měly oba týmy přinejmenším vyrovnaně. Devils zvládli lépe začátek, po dvou brejcích vedli 5:3 a dvoubodový odstup si už udrželi do konce zápasu (konečný výsledek 10:7 pro PD).
Nadmíru spokojení tak mohli být všichni tři medailisté. PD se letos vrátili na openový (i mixový) trůn, Východní blok vybojoval historický úspěch (na který našlápl už na finále 2010 bronzovou medailí) a početně tragická Zimnice ukořistila alespoň bronz.

Jistotu finále 1. ligy v roce 2016 mají ještě PeaceEggChupacabras, za rok do kvalifikace poputují 3SB, Prague Devils B, Terrible Monkeys, Pražská 7Kulatá šachovnice. Těsné výsledky během halové sezony mezi týmy z 6-10. místa a ze špičky 2. ligy dávají tušit, že kvalifikace příští rok bude krvavá řežba. Nahoru půjde pouhých 5 týmů, kvalifikace se zúčastní 12 a do počtu už nebude chtít být vůbec nikdo.

Cenu Spirit of the Game získali s vysokým průměrem 3SB (12.375), v kategorii Open měly všechny týmu výsledný Spirit nad 10.

Women

Dámská kategorie už druhým rokem měla finále předcházející kvalifikaci. Ta sice pustila také pouhých 5 týmů na finále, oproti Open kategorii ale jen z osmi týmů. Mylná by ovšem byla představa, že by však na sebe dívky v komornějším počtu braly větší ohledy.

Jednu skupinu rozstřílela domácí Velká Morava s celkovým skóre 59:29, druhou Žlutá Zimnice neméně jednoznačně 55:20. Ovšem zatímco zimniční holky smetly soupeře jak ve čtvrtfinále (10:5 nad TM), tak v semifinále Devils 11:8, Velká Morava klopýtla v semifinále s holkama z Písku a šla si zahrát "jen" o 3. místo. Do finále se velkomoravské holky podívaly jen v roce 2010, kdy podlehly ŽZ. Jejich čas ale určitě ještě přijde a třeba si vysněné zlato nechají doma už příští rok.

Překvapivý účastník finále (holky z Písku, které dost možná překvapily hlavně samy sebe), se potkal s nejostřílenějším finálovým týmem halové ženské ligy. Od vzniku v roce 2006 chyběla "kuřátka" v boji o zlato jen jednou (2012), když získala jen bronz. Dlouhé roky zkušeností byly znát hned na začátku, když si ŽZ vytvořila bezpečný náskok sérií brejků a vítězstvím 11:6 orazítkovala svoji dominanci na letošním finále.

Velká Morava si spravila chuť roznesením Devils holek 14:8, na kvalifikaci ještě nebude muset (pro kvalifikaci domácí) Východní blok, který obrátil mocným finišem zápas s 3SB.

Cenu Spirit of the Game získaly Las Chupaquitas, ovšem jeden tým se dostal pod průměrné hodnocení 10 bodů. A celkově si ženy a dívky ve Spirit sheetech přály méně, než pánové. Průměrně udělený Spirit je o 1 bod nižší, než v Open kategorii.

Hodnocení turnaje

Čím víc bodů, tím lépe (podobně jako Spirit).

Večeře
Večeře byla dobrá, za rozumnou cenu, porce dostatečné, nečekalo se
Snídaně
Snídaně byla včas, v dostatečném množství, kvalitě a rozmanitosti
Časomíra, jingly
Měření času fungovalo, jak mělo; na všech hřištích byly dobře slyšitelné a rozpoznatelné všechny milníky (začátek a konec času…)
Příprava hřišť
Hřiště bylo včas a dobře nalajnováno, na hřišti byly kuželíky a počítadla, voda byla doplňována
Informace a komunikace
Informace o turnaji přicházely včas a byly dostatečné, organizátoři odpovídali obratem a byli nápomocní apod.