Pod křídly České asociace létajícího disku se konal letošní druhý Training Camp. Zázemím pro účastníky se stalo opět fotbalové hřiště v Předboji u Prahy. Od soboty ráno do nedělního odpoledne nad hřištěm severovýchodně od Prahy létaly létající talíře a po trávě se prohánělo na 90 zájemců o sport frisbee ultimate.
Začátečníci
Oproti poslednímu TC je znatelný vzestup zájmu o tuto akci. Na 90 hráčů si zlepšovalo techniku házení či herní taktiku. Ve velkém počtu nových tváří vidí světlou budoucnost sportu ultimate frisbee také trenérka začátečníků
Jana Straková - "Jájes". Úroveň hráčů šla také vzhůru: "
Už jsme se mohli posunout o větší kus dál. Začali jsme zase házením (stejně jako na minulém campu) a všem to celkem šlo, což pak dovolovalo jít na další aktivity, jako náběhy, jednoduchý drily. Buďto byli všichni strašně šikovní a učenliví, anebo tam prostě bylo méně lidí, kteří by "to" (disk) drželi v ruce úplně poprvé." komentuje Jájes sekci začátečníků, kterým se jako trenérka věnovala celý víkend.
Nadšení ale krotí střízlivým pohledem fyzioterapeuta z povolání: "
Bylo tam docela dost dětí, o kterých nejsem úplně přesvědčená, že by měli dělat výkonnostní sport... Nebo aspoň ne, dokud nezačnou pracovat se svojí pohybovou a tělesnou výbavou.", což ale nic nemění ve spokojenosti nad 100% tréninkovým nasazením mnohdy velmi mladých hráčů.
Náplní TC pro začátečníky byla především technika hodu, jak již zmínila Jana Straková. Dalšími aktivitami byly náběhy, tj. chytání disku za běhu a nahrávky do běhu. Došlo samozřejmě také na hru, pochopitelně na menším hřišti a s variabilním počtem hráčů. Opravdové frisbee ultimate si začátečníci samozřejmě mohli vyzkoušet a to nejlépe druhý den TC, v neděli, při hře s pokročilými hráči na velkém hřišti.
A jak vidí konec tréninkového dne trenéři? "
Je to úleva pro ostatní účastníky, neboť ztrácím hlas" míní Jájes.
Svoje pocity z víkendu popisuje
Barbora Jarníková z Prahy (13 let), jedna z desítek účastníků akce: "
Jeden z mých kamarádů to začal hrát. Na TC mě asi zaujalo úplně všechno...Hrozně jsem se těšila, takže bylo to úplně super! Není asi žádná věc, co by se mi nelíbila i když asi jeden z drillů mne fakt vůbec nebavil...Ráda bych aspoň trochu hrála frisbee, ale závodně to asi ne... bych potom musela dělat hlavně frisbee a to nevidím moc reálně.".
Zda se Bára stane dalším účastníkem juniorské reprezentace, nebo zůstane u občasné hry ve svém pražském týmu Střelka uvidíme časem.
S Janou Strakovou vedli trénink začátečníků také František "Frenkie" Fencl a Petr "Heřa" Haering.
Pokročilí
Poměr 1:1, tak se zhruba dá vyjádřit rozložení účastníků v kategoriích Začátečníci vs. Pokročilí. Hráčům, kteří už házet umějí a na TC přijeli, aby nabrali nové poznatky z herní taktiky se věnovala druhá skupina trenérů. Ti si připravili téma pro celý víkend - Zónovou obranu. Jak plyne z názvu, jedná se o styl bránění, kdy jednotliví obránci nebrání konkrétní hráče, ale zodpovídají za určený prostor.
Velký počet hráčů z kategorie pokročilých nepovažuje
Tomáš "Bobeš" Veselý, hlavní trenér Pokročilých, za jistotu lepších výsledků reprezentace v kategorii Open, ale spíše za cestu k omlazení: "
Rozhodně je takový počet účastníků příslibem většího rozvoje sportu jako takového a větší možnosti výběru do všech kategorií reprezentace, která určitě potřebuje omladit - získat čerstvou mízu".
Význam TC pro pokročilejší hráče spatřuje
Petr "Me2d" Medek především jako cestu, kterou se na tréninku ubírat dále, jakým směrem se může rozvíjet. Jen samotná účast na TC ale rozhodně nestačí: "
Potom záleží na hráči co si z toho vezme a hlavně jestli se bude dále rozvíjet. Hodně důležité je objíždět turnaje, protože na tréninku se všechno naučit nedá. Speciálně taktická vyzrálost a hlavně schopnost zvládnout vyhrocené zápasy - to se dá naučit jen hrou proti kvalitním týmům, získáváním zkušeností." říká Me2d, trenér pokročilých a hráč
Prague Devils.
Petra Medka doplňuje
Tomáš Veselý: "
Každý z nás má plno oblastí kde má prostor na zlepšení - ať to je fyzická kondice, technika nejen házení ale i nabíhání a vůbec přemýšlení o vlastní hře. Plno z toho se dá získat hrou na turnajích - taktické postřehy, hra pod psychickým tlakem a v únavě atd. Ale důležité prvky výkonu získáš jen v tréninku. Kolikrát v zápase hodíš do zavřený podhozený forhend na 25m? Maximálně tak 5x, když jsi handler. Ale na tréninku to můžeš vyzkoušet kolikrát chceš, a právě tady získáš jistotu do hry. S ostatními prvky výkonu je to stejné.".
Juniorská reprezentace
Bez povšimnutí nelze přejít účast téměř kompletní "trnavské"
reprezentace do 20 let. Tedy hráče české reprezentace, kteří se účastnili o prázdninách
Mistrovství Evropy v kategorii Open Juniors v Trnavě. Mladý tým se postavil v exhibičním zápase v neděli proti týmu trenérů a k vidění byla vyrovnaná hra, kde však mělo navrch právě trenérské uskupení.
Jejich výkon
Me2d komentuje z pohledu soupeře v exhibičním utkání: "
Měli by hlavně vydržet. Jsou rychlí a mají technické dovednosti, ale spoustu prostoru pro zlepšování mají v oblasti taktiky a přemýšlení o hře. Což je přirozené. Jak už jsem zmínil, naučí se to časem když budou hrát a získávat zkušenosti. Mohl by to urychlit trenér, který by je tu taktiku naučil, ale to nevidím moc reálně. Jsou z různých koutů republiky a sjedou se jen na nějakou akci, takže nezbývá než se zlepšovat v týmech.".
V pozitivním pohledu na technické dovednosti se s
Petrem Medkem shoduje i
Tomáš Veselý: "
Hra mladíků mě moc příjemně překvapila. Kromě ohromného elánu a zapálení do hry byla vidět i dobrá technická a taktická vyzrálost. Přechod z Juniorské kategorie do seniorské je ve většině sportů kritický. Najednou proti vám nehrají jen stejně staří hráči, ale to rozmezí je 10 i více let a množství talentů je tedy daleko větší. Důležité je neusnout na vavřínech juniorských úspěchů, ale brát to jen jako slibný začátek k dalšímu zlepšování."
Zónová obrana
Jak již bylo zmíněno, víkend proběhl ve znamení
zónové obrany. Vyvrcholením TC byla
nedělní hra a jak se dařilo aplikovat naučené dovednosti?
"
Hráči dostali nějakou úvodní informaci, kterou si následně mohli pod dohledem trenérů vyzkoušet. Jak s nimi naloží je potom na nich. Zdůrazňovali jsme, že není jedna správná varianta zóny. Myslím, že je důležitější snažit se poznat fungování zóny jako celku i na jednotlivých postech. Podle potřeb pak upravit její fungování pro konkrétní tým tak, aby každý hráč na svém postu věděl co má za úkol, protože u zóny je nejdůležitejší koordinace všech činností a praktická zkušenost ze hry." říká
Tomáš Veselý.
Důležitost komplexního pochopení systému podtrhuje
Petr Medek: "
U některých hráčů bylo vidět, že pochopili jak má zóna fungovat a snažili se hrát podle toho, co jsme jim vysvětlovali. Na druhou stranu hráli v poskládaných týmech a (nejen) v zónové obraně platí, že stačí jedna chyba a dobrý útok to prohodí a rozebere celou zónu, získá 20m než ho obrana zase zastaví. Doufám že si z toho ale něco pamatují a uplatní to až budou zónovou obranu trénovat se svým týmem."
"
Doporučil bych, snažit se získat co nejvíc postřehů na turnajích a pak to pilovat na tréninku. Když se zlepším já, zlepší se i můj tým -> každý musí začít u sebe." uzavírá
Tomáš Veselý, vedoucí trenér pokročilých.
Pokročilím se věnovalo několik hráčů české reprezentace. Mezi ně patřili Tomáš "Bobeš" Veselý, Petr "Me2d" Medek, Jan "Kačerr" Novák a Ondřej "Freza" Novák.
Zázemí
Oproti jarnímu TC na stejném místě nám přálo počasí, které bylo prakticky ideální. Sluníčko, nepršelo a lehký vítr, co víc si přát. O nasycení účastníků se postarala místní paní domácí z hospody u hřiště dvěma lehkými obědy a výbornou večeří, snídaně proběhly klasickou "turnajovou" formou švédských stolů.
Celou akci vedla předsedkyně České asociace létajícího disku -
Jana Vejmelková, které patří velký dík za zorganizování TC a také za příjemný průběh akce.