Domovská stránka > Články > Tři juniorské týmy na juniorském Mistrovství Evropy 2011
Podstránky:
Pohledy zevnitř

Tři juniorské týmy na juniorském Mistrovství Evropy 2011

Podzimní listí už je pomalu pryč a je tedy pravý čas na to, vrátit se myšlenkami zpátky do letošního sprna, kdy se na 60 českých juniorů ve třech kategoriích (Women, Open U17, Open U19) vypravilo do polské Wroclavi, aby si přivezlo pěkné umístění a spoustu zkušeností.

Trenéři či hráči českých reprezentací sepsali své pohledy na hru svých týmů, turnaj je sice dávno pryč, ale už třeba kvůli ceně Spirit of the Game pro naši dívčí reprezentaci stojí za to si jej připomenout, tak pojďme na to.

Women

Premiéry na evropském šampionátu se letos dočkaly české juniorky do 20 let. Tým složený z 21 hráček odehrál sedm zápasů proti reprezentacím ze šesti zemí. V konkurenci devíti týmů obsadil šesté místo a byl zvolen nejspiritovějším týmem ve své kategorii. To není vůbec špatný vstup na mezinárodní scénu, když uvážíme, že se na jaře spoluhráčky neznaly ještě ani jménem.

V Polsku byla reprezentace ve složení:

Kulatá šachovnice - Jana Šmídová, Karolína Zubatá, Kateřina Janská, Žaneta Holečková, Natalie Grymová; FUJ - Barbora Jarníková, Lucie Vávrová, Markéta Pilátová, Tereza Šmigolová;
Náchodské Trubky
- Anna Miltová, Zuzana Vančáková; ŽZ - Anna Průšová, Michaela Sklenářová; Chlupatá žába - Kateřina Šimonová, Nikola Novotná; PD - Veronika Štréblová, Simona Pecháňová;
ThREeBONes
- Tereza Tichá; PeaceEgg - Ivana Hrušková; Žďár nad Sázavou - Eva Havelková, 3SB - Gabriela Štumpourová

Zápasy reprezentace

V úvodním zápase Češky porazily domácí tým Polska vysoko 13:2. Následoval jeden z nejtěžších soupeřů, Německo. S Němkami se už juniorky potkaly na přípravném turnaji v Aši, kde jim dokázaly dát jediný bod. V odvetném zápase už to bylo pět bodů, zatímco Němky jich vychytaly 17. Chuť si Češky spravily následující den zápasem proti Irsku, kde byly po celou dobu lepším týmem, i když je soupeřky doháněly a zápas skončil 12:9. Dalším soupeřem byl tým Británie do 17 let. Mladší, ale zkušenější Britky se rozjely a Češkám nasázely 13 bodů, samy inkasovaly pouze 3. Protože šlo o jinou věkovou kategorii, výsledek se do hodnocení nepočítal. Podobně (17-1) zatočily s naším výběrem zkušené Švédky, poslední soupeř základní skupiny.

Češky se tedy ocitly na třetím místě ve skupině a čekal je křížový zápas s dvojkou skupiny B. Ani favorizované Britky neukázaly slabiny a výhrou 17:2 si zajistily postup do semifinále. Na Češky tak zbyl boj o 5. místo proti Izraeli. Hned v úvodu předvedly parádní dlouhou přihrávku a byl z toho bod. Hrály s ohromnou chutí a měly velmi úspěšnou obranu, ale nedařilo se jim proměňovat útok. Často donesly disk až k zóně, kde ho netrpělivou přihrávkou ztratily. Izraelky posílené hráčkami z USA nakonec vyhrály 17:4.

I tak je šesté místo z devíti pro tak mladý tým velkým úspěchem. Před mistrovstvím absolvovaly soustředění a dva přípravné turnaje, ale v plném počtu se sešly až v Polsku. Jejich mínusem proto byla menší sehranost. Mezery byly i v hodech a časování přihrávek, což ještě ztížil silný vítr, který foukal každý den. Ale největším problémem byla, alespoň z mého pohledu, zbrklost a nervozita při odhozu, která provází začínající hráče a která se zmenšuje s každým odehraným zápasem. Těch zahozených bodů těsně před zónou mělo být méně. Lépe fungovala obrana, ať už osobní či zónová (3-3-1).

Prohrané zápasy s o třídu lepšími Švédkami nebo Němkami ale mrzet nemusí. Juniorky nejely do Polska vyhrávat, ale sbírat zkušenosti. Všechny hráčky se zápas od zápasu zlepšovaly a bylo vidět, že ze hry mají radost. A už prý plánují další společné turnaje, takže se máme na co těšit.

Kateřina Heilmann - trenérka reprezentace
Women U19, švédská hra po zápase

Open U17

Vznik juniorské reprezentace do 17 let velice podpořil projekt Středoškolské ligy, který vznikl roku 2010 za podpory agentury Zazo a České asociaci létajícího disku. A i díky tomu a spolupráci týmů, kteří dodali své nejmladší hráče, mohla asociace pomýšlet na postavení týmu na Mistrovství Evropy v Polsku.

Turnaji v Polsku předcházela dvě přípravná soustředění. První z nich se konalo v Dobřejovicích u Prahy pod zkušeným vedením Frankieho. Druhé potom v Jičíně, kde tým vedla Jana Vejmelková. Tým se postupně zlepšoval a vše směřovalo k cíli, který se konal v Polské Wroclawi.
Do Polska jsme odjeli se 14 hráči a dvěma trenéry (Jana Vejmelková, Honza Splítek).

V prvním zápase nás čekalo Švédsko, které bylo jedno z nejlépe nasazených týmů na turnaji. Náš tým však vstoupil bez respektu do zápasu a dokázal tým Švédska velice potrápit. Bohužel skóre skončilo v náš neprospěch, avšak hned první zápas ukázal, že na turnaji nebudeme hrát druhé housle. První den náš tým ještě čekal další soupeř, a to výběr Izraele. Ve velice vyrovnaném utkání tým ukázal sílu a odhodlání , což vedlo k výhře 11:9. Kluci se tedy mohli radovat z prvního vítězství a těšit se na další zápasy.

Druhý den nás čekal velice těžký soupeř – Německo (budoucí vítěz). Juniorský výběr Německa jsme mohli vidět na turnaji v Aši. Bohužel náš tým se s týmem Německa nemohl srovnávat i díky tomu, že trenéři Německa dělají výběr z 80 takto mladých hráčů. Tento zápas jsme bohužel prohráli 14:6, ale rozhodně ne se svěšenou hlavou! V odpoledním zápase jsme se velice těšili na zápas s Itálií, kde jsme podle dosud odehraných zápasů měli být favority. Svoji pozici jsme potvrdili a tento zápas jasně vyhráli 15:4.

Třetí den jsme měli dalšího těžkého soupeře, tým Velké Británie. Bohužel tento zápas jsme prohráli velkým rozdílem 6:15. Naše myšlenky však směřovaly k odpolednímu a poslednímu zápasu ve skupině, zápasu proti Francii. My jsme věděli, že když dokážeme Francii porazit, postoupíme do horní skupiny a boje o medaile. Pokud prohrajeme, budeme se muset spokojit s boji o 5-7 místo. Zápas pro nás nezačal moc dobře. Po našich chybách jsme prohrávali 0:3, tým se však dokázal zvednout a vyrovnat skóre až do stavu 9:9. Bohužel jak zápas začal našimi chybami, tak i skončil. Konečný výsledek 10:13 byl v náš neprospěch a my jsme se museli spokojit o boje v dolní skupině, tedy o 5.-7. místo.
Do dolní skupiny jsme vstoupili vítězně proti Itálii (11:3). Avšak v dalším zápase nás porazil tým Izraele (7:11) a my jsme skončili na Mistrovství Evropy na pěkném šestém místě.

Celý turnaj jsme se mohli spolehnout jak na zkušené a velice dobře hrající, tak na mladé bojovné ale i na méně zkušené hráče. Mohli jsme se pyšnit nejvíce skórujícím hráčem na turnaji, kterým byl František Holub (Elf- FUJ).

Veliké DÍK patří Janě Vejmelkové, která se o celý tým starala jako „vlastní mamka“ a zařizovala vše, co bylo potřeba (od svačin, obědů po zdravotní stavy našich mladých hráčů, atd.).

Bohužel příští rok nám odejdou zkušenější hráči do kategorie U20 ale další dobří hráči dorostou a my se můžeme těšit na další turnaje a mistrovství s touto kategorií.

Jan Splítek - trenér
Open U17 reprezentace po zápase s Němci

Open U19

Nejlepším dosavadním výsledkem české juniorské reprezentace pod 19 let bylo na mistrovství Evropy juniorů do 19 let ve Vídni v roce 2009. Tehdy skončila na 6. místě z celkových 16 týmů. V roce 2010 se junioři účastnili MS juniorů (WJUC) v německém Heilbronnu. Zde bohužel nenavázala na předchozí úspěch a z 18 pozic obsadila až šestnáctou.

Letos se naštěstí další Evropský juniorský šampionát konal v sousedící zemi a náklady na turnaj nebyly příliš vysoké. Z celkových 29 zájemců o pozici v týmu se nakonec během přípravy vybralo finálních 21. I to byla jedna z největších změn oproti minulým rokům. V týmu byla letos poprvé větší konkurence a Nathan Heilmann, Coach U19, mohl vybírat podle svých představ. Nesmíme také zapomenout, že další hráči hráli i v nižší kategorii U17.

Na turnaj jsme se poprvé v historii vypravili společně s týmem U17 a ženami U19. I to byla další příjemná změna oproti WJUC. Ve volném čase mezi zápasy jsme mohli fandit našim nebo naopak oni nám.

Velká Británie

První hrací den jsme ráno na hlavním hřišti potkali Velkou Británii. Ta na WJUC získala bronz a ve vzájemném zápase nás tehdy porazila 17:5. I v Polsku to ale vypadalo na podobný průběh. Britové si vypracovali pohodlný náskok 4:1. Jejich vedení umocňoval fakt, že na hlavním hřišti silně foukalo a útoky proti větru byly velmi obtížné. Jenže častými chybami Britů a našimi skvělými obranami jsme dokázali stav otočit na 6:7. Následovalo trpělivé proměňování každého našeho útoku. Za stavu 9:9 jsme ale pravé nedali a Británie stav opět otočila na svoji stranu. Bohužel už ho nepustila a zápas skončil 13:10. I přes prohru to bylo příjemné překvapení vstupu do turnaje.

Itálie

Odpoledne jsme hráli opět s dalším těžším soupeřem Itálií. V průběhu jsme ale bohužel hodně kazili. Soupeř nás trestal jednoduchými útoky. Na můj pohled hra nebyla nijak vyhecovaná a sami jsme se zbytečně dostávali pod tlak, který často skončil zbytečným turnoverem. Výsledek neskončil podle našich představ - 15:10 pro Itálii.

Irsko

Pokud jsme letos chtěli uspět, museli jsme začít vyhrávat. Druhý den jsme měli na programu pouze zrzavé chlapce i Irska a i když v zápase vedli už 3:0, nepustili jsme je k žádnému překvapení. Stav jsme okamžitě srovnali na 4:4 a do konce jsme je už nepustili k žádné šanci na zvrat. Pohodlně jsme vyhráli 9:17. Jen podotknu, že na WJUC jsme prohráli s Irskem zápas o 15. místo 17:12.

Rusko

Třetí hrací den jsme úspěšně započali povinnou výhrou nad Ruskem. Chtěli jsme začít lépe než jako v zápase s Irskem. A hned v prvním bodě naše obrana získala Callahan. Následuje drtivý tlak z naší strany a stav 0:7. Rusů je pouze 12 a je na nich vidět únava z předchozích zápasů. Možná i díky tomu se nepotýkáme s dalším odporem a zápas ukončíme stylové druhým Callahanem na 4:17.

Belgie

Belgie též neopanoval příliš velkým počtem hráčů. A sejně jako hráči Ruska začali zápas ne moc dobře. Stav 9:3 pro nás byl v poločase jasným signálem, že jsme blízko čtvrtfinále, které bylo naším společným cílem na tomto šampionátu. Z toho důvodu jsme neponechali nic náhodě a zápas vyhráli 17:7.

Čtvrtfinále

Po odehraných zápasech ve skupině jsme se dozvěděli čtvrtfinálové dvojce. Velká Británie z první pozice ve skupině narazila na čtvrtého z druhé skupiny - Švédsko. Itálie hrála s Francií. Nám bylo přiřazeno Rakousko a Belgii jednička skupiny B - Německo.

Další den jsme nastoupili na Olympijském plochodrážním stadionu proti rakouským hráčům, kteří prohráli jediný zápas ve skupině s Německem. Od počátku bylo vidět, že to nebude jednoduchý zápas. Těžko jsme proměňovali svoje útoky a stav 3:3 bylo to poslední, co nás s hrou Rakouska spojovalo. Před větrem krytý stadion dovoloval několika velmi zkušeným Rakušanům házet obtížné hody přes hlavu a naše obrana je nebyla schopná zastavit. Podle mého názoru jsme narazili na jeden z nejsehranějších týmů na turnaji. Zaslouženě nad námi vyhráli 17:8.

Semifinále (5. - 8.)

Švédové prohráli čtvrtfinále s Velkou Británií a my měli před sebou další výzvu. Obhájit nebo vylepšit umístění z Vídně 2009. K tomu bylo potřeba je porazit. Byl to ten nejtěsnější a nejvypjatější zápas, který jsme v Polsku sehráli. Soupeř často fauloval a jeho důraz byl s každým dotekem. Nicméně jsme to byli my, kteří vedli 6:2. Švédové ještě do poločasu stáhli skóre na 9:8 a ani v druhé půlce nepolevovali. Vedení 13:10 opět nestačilo a Švédové dokázali poprvé srovnat na 13:13. Následně se hrálo do 15 bodů, to znamenalo povinnost proměnit oba útoky. A taky, že se povedlo! Hráli jsme o páté místo.
Video s posledními třemi body - http://www.youtube.com/watch?v=LvFQg_AZAo4

Zápas o 5. místo

Posledním soupeřem byla Francie. Ta získala na juniorském ME ve Vídni stříbro. Francii jsme darovali první bod, když Xao ihned po chycení výhozu netrefil stojícího Martina z Třeboně na dva metry :-D. Ale potom jsme se rozjeli - poločas byl pro nás 9:5. A i přes drobné problémy v závěru jsme celý zápas zvládli nad očekávání a vyhráli 17:11.

Závěrem

I přesto, že jsme urvali nejlepší výsledek od roku 2007, kdy junioři jeli poprvé ne ME. První hrací den ukázal, že jsme dokázali potrápit Británii i Itálii, která nakonec skončila bronzová právě nad ostrovany. Možná stačilo málo, a mohli jsme hrát v první čtyřce i my. Nicméně nestalo se tak a tým U19 se musí připravit na příští rok a další juniorský šampionát. Ze základní sestavy odejde kvůli věku 8 hráčů a je potřeba je nahradit, i k tomu má pomoci nově vzniklá U17. Uvidíme, jak se s touto změnou nový tým popere.

Finále se hrálo na Olympijském stadionu mezi Rakouskem a Německem. Zcela bez výjimky Německo vyhrálo všechny zápasy a jejich nejtěsnějším výsledkem bylo skóre 17:11 v zápase se Švédskem. Ve finále zvítězilo 17:10 a celý stadion mohl vidět, jak je německé ultimate jinde.

Marek Dostál - hráč a nosič vody :)
Open U19 reprezentace

Autor: Redakce, 17. 11. 2011

Hlavní menu
Články | Týmy v ČR | O frisbee | Výsledky | Chci začít | Liga ultimate |
© Frisbee.cz
Zobrazení pro mobil / Klasické zobrazení