Letošní venkovní česká liga začala o měsíc později, než bylo v posledních letech zvykem. ČALD se totiž usnesl, že se letos bude konat pouze jedna kvalifikace, aby se hráči mohli důsledně připravovat na nadcházející Mistrovství Evropy v Kodani.
Organizace turnaje se opět ujali Prague Devils, místo bylo také stejné – jihočeské Malšice. Ačkoliv v úvahu připadal i třídenní turnaj, pro nezájem týmů se zvolil klasický dvoudenní formát. V openu se účastnilo dvanáct týmů, ve women devět.
Dvě skupiny po čtyřech a pěti týmech. Ve skupině o pěti týmech byly bohužel zkrácené zápasy. Průběh obou skupin byl překvapivě jasný, nevzniklo žádné kolečko. Skupině O kralovala Velká Morava A, druhé skupině zase Yellow Block. Po sobotních zápasech nic nenasvědčovalo tomu, že by se mělo v ženské divizi odehrát nějaké velké překvapení.
První dvě čtvrfinále proběhla tak, jak se očekávalo. Při spoluhráčskovražedném zápase mezi oběma Velkými Moravami měl jasně navrh moravský A tým. Stejně tak si Yellow Block lehce poradil s plzeňskými Atruc.
Zbylá dvě čtvrtfinále se hrála na vzdálenějším hřišti v Lomu. Tady poměrně haprovala organizace – nebyly jingly ani voda. V silném větru, který byl na nechráněném hřišti citelnější než v Malšicích, byly body dlouhé a stály týmy poměrně dost sil.
Začátek zápasu Terrible Monkeys proti 3SB byl vyrovnaný, ale pak 3SB začaly hrát svůj styl hry (huck'n'D) a většinou se jim vyplatil. Terrible Monkeys bohužel nenašly odezvu a tak zápas skončil jasně 11:4 pro budějovické hráčky. Hra na vedlejším hřišti, pražské derby Prague Devils proti FUJ, byla nakonec podle skóre také jasnou záležitostí, nicméně padlo v ní o polovinu méně bodů – 6:1.
Semifinále 3SB proti Yellow Block bylo vcelku jasné. Zkušenější i početnější sestava žlutých si poradila s růžovými hráčkami. Nebyl to však odevzdaný zápas, ačkoliv Yellow Block vyhrál jasně 10:5 a zajistil si tak finále.
Druhý zápas o možnost zahrát si o zlato svedly Prague Devils a Velká Morava A. Zápas to byl divácky pěkný a velmi vyrovnaný, v souboji, který by se dal označit za Praha proti Brnu, byly nakonec šikovnější a šťastnější hráčky z Moravy.
Bronzová hra byla mezi 3SB a PD. 3SB se ujaly poměrně rychle vedení, a stejně jako v zápase proti TM, si poradily s větrem lépe než soupeřky. Nakonec Prague Devils přehrály až překvapivě vysoko a z Malšic si odvezly historické umístění z venkovních turnajů.
Finálový duel začal veleúspěšně pro moravský tým. Ženy z A týmu Velké moravy vedly již 6:1, když se žluté hráčky konečně probraly a začaly hrát svojí hru. Pomalu ale jistě stahovaly náskok, až nakonec dorovnaly a ještě dokázaly vyhrát 12:9! Gratulujeme!
Opravdu je dobré, když si zužujeme Českou ligu tím, že si spojíme týmy dohromady? Pro některé je důvodem možná existenční starost, pro někoho zase touha po vítězství.
Žlutá zimnice by se v ženské kategorii těžko poskládala bez posil, v Openu by zase kluci těžko konkurovali PD, FUJ a TM. Východní blok, jehož hráči a hráčky vypomáhají Žluté zimnici v obou kategoriích, by přitom velmi pravděpodobně bez Zimnice přežil. Jen by asi turnaj nevyhrál.
FUJ se už loni dali dohromady s Figurkami slonů - jasně, Říčany u Prahy nejsou právě metropole, ale opravdu by nešlo postavit čistě dva různé týmy? Podobným případem byli před dvěma lety Terrible Monkeys, když po dlouho trvající spolupráci v rámci jednoho města pojmuli TREE.
Rozchod Velké Moravy na Brno a Olomouc, tedy návrat zpět ke kořenům, je příjemným oživením. Zvlášť, když Left Overs ukázali, že to byl krok správným směrem.
3SB holky odehrály již několik sezon v limitním počtu hráček, což velmi ovlivnilo "kvalitu" jejich hry. Dnes ale mají početný, dlouho budovaný tým se silným základem. Přitom by se mohly snadno spojit s Atruc a hrát velmi vysoko. Jenže oba týmy se rozhodly pro budování vlastních týmů a možná se brzy ukáže, že to byl pro women kategorii dost důležitý krok.
Podobné je to i v Openu. Kulatá šachovnice hraje samostatně již druhým rokem, také Atruc přijel do Openu se spoustou hráčů. Takhle by šlo pokračovat napříč republikou. Vím, hrát venkovní víkendový turnaj v devíti lidech není nic extra. V desíti už to ale celkem jde, respektive je to i docela normální.
Zaklínadlem spojování je Evropská liga. Je to dobrá soutěž, chceme ale kvůli ní dělat z České ligy soutěž o titul pro tři, čtyři týmy v Open kategorii? V ženské kategorii je to spíš soutěž dvou nebo tří týmů. Zcela chápu argumenty těch, co vytvářejí různé slepence a kompilace. Rozumím jim - pokud chcete s týmem uspět na Evropské lize, měli byste mít dohromady něco odehráno.
Na druhé straně je ale argument, co kdyby se Open česká liga nehrála ve dvanácti týmech jako letos, ale FS by si udělali vlastní tým (nebo že by FUJ měli vlastní tým?), Východní blok by hrál taky samostatně. Loni si zahráli Trubky z Nového Města nad Metují a Přeloučští Cookie Monsters v jednom týmu, letos se ale tihle hráči rozpadli do PD a YB. Kolik chybělo k tomu, aby se tohle spojení dvou malých týmů pro ligu zopakovalo?
Ono by třeba bavilo novější týmy a novější hráče hrát vyrovanější duely s týmy, který by byl podobný počet. Dostat 2-3x za turnaj trošku nářez - zvlášť je-li vidět, že rozdíl udělala především početní převaha - a jet domů, není nic moc. Takový tým pak nutně začne přemýšlet, jestli by také neměl "přetáhnout" nějaké hráče nebo se s někým spojit.
Představme si, jak taková situace bude působit na nově vzniklé týmy z propagační akce (www.ultimatefrisbee.cz) a třeba SŠ ligy. Nebo si vzniklé týmy k sobě připojí stávající týmy? A kdo říká, že je finálový turnaj nutně pro všechny? A kolik let trvalo, než se hrála halová liga na více lig? A jak dlouho trvalo, než medailové pozice halové ligy začaly sbírat nepražské týmy?
Ženská kategoriie? Tam by mohl současných devět týmů (kdy VM kompiluje hráčky z celé Moravy do A a B týmu) přibyl Východní blok. Pražská 7 bohužel v loňském roce přišla o několik hráček, které přešly do jiných týmů. Tím opravdu značně oslabila a minimálně pro letošní rok je tedy P7 Women spíše fikcí.
Spojit dva týmy dohromady je vždycky jednodušší, než se snažit dát dohromady funkční vlastní tým. Je to ale správná cesta pro rozvoj ultimate v České republice?
Myšlenky pod čarou: Kačer KŠ